شوینده

تا سال 600 قبل از میلاد، خاکستر درخت و چربی حیوانی توسط فنیقی ها برای تهیه صابون استفاده می شد. افسانه رومی می گوید که صابون در نزدیکی کوه ساپو کشف شد، محل قربانی کردن حیوانات سوخته در خارج از روم.

اهمیت شوینده صورت اویدرم به عنوان یک عامل پاک کننده تنها پس از قرن اول شناخته شد. پزشک یونانی جالینوس (130-200 پس از میلاد) و شیمیدان قرن هشتم گابیریبنه هایان اولین کسانی بودند که در مورد استفاده از صابون به عنوان یک ماده پاک کننده بدن نوشتند.

جزئیات صابون سازی – فرآیند ساخت صابون در سال 1775 منتشر شد. انگلیسی ها با توسعه اولین نوار صابون پیچیده در سال 1884 اعتبار دارند.

بازار صابون به گسترش خود ادامه داد و در طول جنگ جهانی دوم (1948)، توسعه مواد شوینده مصنوعی به عنوان یک پیشرفت بزرگ بود. شوینده های مصنوعی اکنون اساس بسیاری از محصولات پاک کننده پوست امروزی را تشکیل می دهند.

چرا به پاک کننده نیاز داریم؟ بسیاری از ناخالصی های محیطی و محصولات آرایشی محلول در آب نیستند و بنابراین شستن پوست با آب ساده برای از بین بردن آنها کافی نیست.

موادی که قادر به امولسیون کردن آنها به ذرات ریزتر هستند باید برای حل شدن این ناخالصی های محلول در چربی در آب استفاده شوند. در اینجا، پاک کننده ها در تصویر قرار می گیرند.

پاک کننده های پوست مواد فعال سطحی هستند (مانند امولسیون کننده ها، مواد شوینده، سورفکتانت ها / صابون ها) که کشش سطحی روی پوست را کاهش داده و آلودگی، سبوم، روغن محصولات آرایشی، میکروارگانیسم ها و سلول های لایه برداری شده قرنیه را به شکل امولسیون شده از بین می برند.

یک پاک کننده ایده آل باید همه اینها را بدون آسیب رساندن یا تحریک پوست انجام دهد، برعکس باید سعی کند سطح پوست را مرطوب نگه دارد.

ترکیب پاک کنندهسورفکتانت ها اجزای اصلی اکثر فرمول های پاک کننده هستند و عمدتاً مسئول پاک کنندگی آن هستند. سورفکتانت ها پس از حل شدن در آب به سطح مشترک می روند و با کاهش کشش سطحی عمل می کنند.

سورفکتانت ها می توانند حاوی یونی، غیریونی و سیلیکونی باشند. سورفکتانت‌های یونی بر اساس بخش‌های قطبی‌شان می‌توانند آنیونی (دارای بار یکنواخت)، کاتیونی (با بار یکنواخت) و آمفوتریک (هر دو + و دارای بار یکنواخت) باشند. نوع و مقدار سورفکتانت موجود در یک ماده پاک کننده بر پتانسیل خشک شدن و تحریک پذیری آن تأثیر دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *