فوم

فوم شستشو ایمیجز مواد شوینده لباسشویی یک ترکیب شیمیایی است که به فرمول اضافه می شود تا بین آب و روغن ارتباط برقرار کند.

یکی از سوالات متداولی که از کارشناسان ما پرسیده می شود این است: آیا سورفکتانت موجود در مواد شوینده آب را دفع می کند؟ پاسخ بله و خیر به نسبت مساوی است.

مشابه آهنرباها، سورفکتانت ها دارای دو انتهای مخالف هستند. در حالی که یکی از انتهای آن به سمت آب می رود، دیگری برای دوری از آن می جنگد. اولین مورد از یونانی باستان ὑδρο (ydro) که به معنی آب است و φίλος (philos) که به معنای دوستانه/دوست داشتنی است، «پایان آبدوست» نامیده می شود.

یکی دیگر به عنوان آبگریز شناخته می شود، و دوباره ریشه در یونانی دارد – φόβος (phóbos) به معنای “ترس” است. انتهای آبگریز شامل زنجیره های هیدروکربنی است که روغن و گریس را به آب ترجیح می دهند. و این کلید عملکرد پاک کنندگی سورفکتانت ها است.

برای فرار از آب، انتهای آبگریز یک شکل کروی ایجاد می کند و انتهای آب دوست آبدوست را مانند یک پوسته در خارج باقی می گذارد. این شکل به عنوان “میسل” شناخته می شود، کلمه ای که احتمالا برای شما به دلیل سورفکتانت های شوینده موجود در لوازم آرایشی و محبوبیت پاک کننده های صورت با استفاده از فناوری مشابه برای شما آشناست.

میسل ها هستند که کثیفی را می گیرند تا بتوان آن را پاک کرد. کلک؟ از آنجایی که هم خاک و هم داخل میسل آبگریز هستند، به هم متصل می شوند و در داخل پوسته آب دوست باقی می مانند.

هنگامی که خاک شل شد یا به طور کامل از سطح تیمار شده جدا شد، می توان آن را با کمک انتهای آبدوست سورفکتانت شستشو داد.

چه سورفکتانت هایی در شوینده های لباسشویی استفاده می شود
سورفکتانت ها بر اساس شارژ الکتریکی انتهای آبدوستشان دسته بندی می شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *