پونه

پونه کوهی قرمز برای تنظیم سیکل قاعدگی و تحریک ترشحات قاعدگی در خانم ها استفاده می شود، زیرا برای خانم هایی که از دردهای قاعدگی رنج می برند یک درمان خوب و ایده آل است و با خیساندن پونه در آب جوش و نوشیدن روزانه دو فنجان برای از بین بردن آن استفاده می شود.

گرفتگی عضلانی، به ویژه گرفتگی قاعدگی در زنان، و برای کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی.

تیمول فعال ترین ماده موجود در پونه است و خاصیت ضد قارچی و ضد باکتریایی آن دارد، زیرا توانایی جلوگیری از عفونت های قارچی و ویروسی و مبارزه با انواع مختلف باکتری ها را دارد و در نتیجه باعث افزایش و تقویت آن می شود.

سیستم ایمنی بدن و پونه سرشار از ویتامین C است که باعث تحریک تولید سلول‌های خون سفید می‌شود که اولین خط دفاعی در سیستم ایمنی بدن است.

پونه حاوی عناصر ضدالتهابی متعددی نیز هست، بنابراین می توان آن را در پیشگیری از عفونت های مزمن بدن موثر دانست و شستشو با دم کرده پونه برای تسکین عفونت لثه و درد ناشی از آن استفاده می شود.

پونه حاوی غلظت بالایی از آنتی اکسیدان ها در گیاهان دارویی است، زیرا آنتی اکسیدان های فنولی موجود در پونه به تقویت و تقویت سیستم ایمنی بدن و حفظ سلامت اندام ها و سلول های بدن از جمله پوست، چشم و قلب کمک می کند.

مواد معدنی موجود در پونه مانند پتاسیم و منگنز از قلب محافظت می کند. پتاسیم یک گشادکننده عروق است که فشار روی سیستم قلبی عروقی را کاهش می‌دهد، رگ‌های خونی را آرام می‌کند و فشار خون را کاهش می‌دهد، همچنین یک محرک عالی برای بهبود سلامت قلب است زیرا به قلب شما کمک می‌کند تا کارآمدتر کار کند و ضربان قلب شما را تنظیم کند.

پونه در پیشگیری از کم خونی نیز موثر است و دلیل آن غلظت بالای آهن و سایر مواد معدنی ضروری موجود در آن است، زیرا 100 گرم پونه حاوی 17.45 میلی گرم آهن است که تقریباً 20 درصد مقدار توصیه شده روزانه برای آهن است.

برای تحریک تولید گلبول های قرمز، در نتیجه گردش خون و تبادل و انتقال اکسیژن به اندام های ضروری بدن را تحریک می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *